top of page

Ocena Ryzyka Zawodowego - Uwaga na gotowce

  • Inspektor BHP
  • 14 gru 2017
  • 3 minut(y) czytania

źródło: Google

Samo posiadanie dokumentu o nazwie "ocena ryzyka" dla danego stanowiska nie jest wystarczające. Kupiony czy ściągnięty z internetu dokument, nie odzwierciedlający stanu faktycznego może sprowadzić na pracodawcę kłopoty. Co warto wiedzieć?

Dlaczego gotowa ocena ryzyka nie jest wystarczająca?

Ocena Ryzyka Zawodowego to proces mający na celu analizę stanu bezpieczeństwa na stanowisku, a przez to ocenę możliwości wystąpienia zdarzeń takich jak wypadki lub choroby zawodowe. Tak więc sam dokument nie poparty wcześniejszą analizą stanowiska nie jest wystarczający. Nie ma znaczenia tu metoda w jakiej został stworzony, ani to czy dokument jest w twardej okładce, kolorowy czy nie - jeśli nie jest poparty analizą stanu faktycznego jest wart tyle ile papier na którym został wydrukowany.

Dlatego kupno gotowych kart oceny ryzyka to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Specjalista dokonując oceny ryzyka na stanowisku musi zwrócić uwagę na szereg czynników. Nie może przyjąć za pewnik, iż czynniki znajdujące się u pracodawcy "A" będą tożsame jak u pracodawcy "B". Za przykład niech nam posłuży chociażby hałas - czy jego poziom będzie taki sam u obu pracodawców tylko dlatego że stanowisko nosi tą samą nazwę?

Kolejną rzeczą pomijaną przez "gotowce" jest środowisko pracy . Nie należy tu skupiać się na samym przedmiocie analizy ale spojrzeć szerzej na czynniki wpływające z otoczenia pracy. Jeżeli określone czynniki szkodliwe mające źródło w otoczeniu pracy działają na pracownika zatrudnionego przy obsłudze maszyny do szycia marki "Ania" na hali produkcyjnej to czy są one takie same jak te które oddziaływają na tą samą osobę obsługującą tą samą maszyną w domowej szwalni? Nie.

 

"Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy"

(Polska Norma PN-N-18002).

 

Jakie aspekty powinna obejmować ocena ryzyka?

Czynniki które poddawane są analizie przy ocenie ryzyka można przedstawić za pomocą tego prostego schematu:

Schemat Analizy Oceny Ryzyka

Stanowisko Pracy,

Proces pracy - Ocena i analiza czynności wykonywanych przez pracownika. Jeżeli sytuacja tego wymaga, analiza tej części może trwać do 8 godzin i więcej. Analizy dokonuje się przez bezpośrednią obserwację. Szczególną uwagę należy zwracać na nietypowe czynności / zachowania, należy wziąć pod uwagę również ciężkość pracy, pozycję i rodzaj czynności.

Czynnik ludzki - tu należy ocenić między innymi czy do pracy na stanowisku mogą przystępować kobiety w ciąży, w trakcie karmienia piersią oraz małoletni. Pod uwagę brane powinny być też takie czynniki jak stres , mobbing, obciążenie statyczne lub dynamiczne, przeciążenie lub niedociążenie percepcji itp.

Materialne Środowisko Pracy - Generuje większość zagrożeń mechanicznych, których źródłem są maszyny i urządzenia oraz wyposażenie dodatkowe. Tu w szczególności należy zwrócić uwagę na zgodność wykonania wyposażenia i maszyn z odpowiednimi przepisami prawa.

Następnie oceniamy Miejsce Pracy. Może to być Hala na której takich stanowisk jak to lub podobnych jest kilka. Jeżeli są usytuowane w pobliżu stanowiska, które poddajemy ocenie, również ten aspekt musi być uwzględniony. Transport, inne maszyny, dojścia

do pomieszczeń sanitarnych to miejsca w których nasz pracownik również może być narażony, chociaż czas tego narażenia może być krótszy niż na stanowisku.

Środowisko Pracy. Miejsce znajdowania się firmy, jej otoczenie. Ruch uliczny, obecność innych fabryk, placów budowy może powodować ryzyko.

Bez odpowiedniej analizy nie możemy uznać że jakiś czynnik jest nie ważny lub nie występuje albo jego występowanie nie jest groźne.

Co otrzymujemy w zamian?

  • Wiemy gdzie może wystąpić niepożądane zdarzenie takie jak wypadek, wypadek zbiorowy, choroba zawodowa

  • Znamy źródło tego problemu i możemy podjąć działania zapobiegawcze.

  • Informujemy Pracowników o ryzyku szczątkowym (akceptowalnym)

  • Unikamy kosztów związanych z wypadkami, chorobami zawodowymi oraz ewentualnymi karami od instytucji kontrolujących jak np. PIP

Należy pamiętać również iż kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do konsultowania ryzyka zawodowego z pracownikami (lub ich przedstawicielami).

Opmerkingen


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

2017

"Inspektor"

Kompleksowa Obsługa BHP i PPOŻ. 

Dariusz Frągnowski

NIP: 5681588912 , REGON: 367729024

Proudly created with Wix.com

bottom of page